Klima Tamir Servisi

Klima Tamir Servisi Klima, kapalı bir alandaki havanın ısı ve nem unsurlarının kontrol edilerek bireylere daha konforlu bir yaşam alanı sunmak amacıyla geliştirilen iklimlendirme sistemidir. Bu sistemde pasif soğutma ve havalandırma soğutma gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Klima sisteminin temel işlevleri ısıtma, soğutma, nemlendirme ve hava akımının sağlanması olarak sıralanabilir. Klima servisi sunan firmalar tarafından klima montajı yapıldıktan sonra kullanılmaya başlanan bu sistemlerin belirli periyotlarda bakımları yapılmalıdır.

Son yıllarda kullanım oranı artan klima sistemleri oteller, okullar, alış veriş merkezleri, hastaneler, tek katlı ya da çok katlı konutlar gibi küçük ya da büyük birçok kapalı alanda tercih edilmektedir.

Alan büyüklüğüne veya kullanım yoğunluğuna bağlı olarak binalara farklı sistemler uygulanmaktadır.

Bu sistemlerden birisi de tek noktadan kontrol imkânı bulunan ve diğer elektronik sistemlerden bağımsız çalışan VRF klimalardır.

VRF Klima Sistemlerinin Yapısı ve Fonksiyonları Klima Tamir Servisi

VRF klimalar hem ısıtma soğutma fonksiyonu olan ya da sadece ısıtma veya soğutma yapabilen cihazlar olarak 2 farklı türde üretilmektedir.

Bu sistemde bina dışında bulunan bir dış ünite bina içerisindeki diğer ünitelere bağlanarak iklimlendirme işlemi gerçekleştirilir. Bina içinde bulunan iç ünitelerin görevi kapalı alanın iklimlendirme ihtiyacı karşılamaktır.

VRF sistem kurulumu tamamlandıktan sonra ısıtma, soğutma, nemlendirme veya havalandırma yapılmaktadır. VRF klimalar çok sayıda klima ihtiyacı olan ve bu klimaların bir arada çalıştırılması gereken büyük ve kompleks yapılarda tercih edilmektedir.

Split Klima Sistemleri Klima Tamir Servisi

Hane halkının kullanımına yönelik ekonomik ve pratik uygulamalar sunan split klimalar 1 adet iç ve 1 adet dış üniteden oluşan klima modelleridir. Bu klimaların mekanizmasını oluşturan iç ünite iç ortamda; dış ünite ise dış ortamda ısı alış verişini gerçekleştirmektedir.

Söz konusu bu iki temel ünite arasındaki gaz akışı ve sinyal iletimini sağlayan, belli bir eğime sahip metal boru ile elektrik tesisatı bulunur.

Split klimalar salon tipi, duvar tipi, yere yakın veya tavanda faaliyet gösteren klima modelleri olarak gruplandırılabilir. Çoğunlukla duvar tipi olanların yaygın kullanım alanı bulunmaktadır.

Vrf Klima ve Split Klima Karşılaştırması Klima Tamir Servisi

Vrf klima sitemlerinde bulunan ve bu klima sistemine adını vermiş olan değişken soğutucu akışkan debisi vrf klimaları split klimalardan ayıran bir özelliktir. Bu özellik sayesinde sistem içerisinde bulunan soğutucu akışkanın debisi değiştiği için ihtiyaç duyulan kapasite anlık olarak ayarlanabilmektedir. Söz konusu gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu da sağlanmakta ve kullanıcı konforu artırılmaktadır.

Klima Sistemlerinin Bakımı ve VRF Klimalarda Bakım, Onarım İşlemleri Klima Tamir Servisi

Klima bakımı kapsamında, klimaların hem genel kontrolleri hem de temizlik işleri yapılmaktadır. Bakımları yapılan klimalarda sadece belli noktalar temizlenmiş olmaz. Varsa çeşitli arızalar giderilir ya da gelecekte oluşması muhtemel arızalar tespit edilir.

Söz konusu bakımlar yetkili servisler aracılığıyla düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bu şekilde, kullanılmakta olan klima sisteminden üst düzey verim sağlanacaktır. Servis bakımları yanında, klima kullanıcılarının da dikkat etmesi gereken bazı bakım işlemleri bulunmaktadır.

klima tamir servisi
Klima Tamir Servisi 17

Klimalar yaz ve kış dönemlerinde yoğun olarak kullanıldıkları için sezon öncesinde olmak üzere yılda iki defa bakım yapılmasında fayda vardır. Klimaların bakımı genel olarak iç ve dış ünitelerin bakımlarından, bakır boru ve drenaj hattı bakımlarından oluşmaktadır.

Bunun yanında kliman çalışırken yapılan ve klimanın değerlerinin kaydedildiği ve kontrollerinin yapıldığı özel bakımlar bulunmaktadır.

VRF klima bakımları yapılırken ünitelerin temizliği yanında gaz kaçağı tespiti, elektriksel ve mekanik bağlantı kontrolleri, emniyet elemanlarının ve sensörlerin kontrolleri de gözden geçirilmektedir.

Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Otobüs terminali, havaalanı, iş merkezi gibi halka açık alanlarda çalışan ve yoğun kullanımı olan klimaların bakımları ayda bir ya da iki ayda bir olacak şekilde daha sık aralıklarda yapılmalıdır.

Klimaların önemli kısımlarından olan filtre ve serpantin temizliğine özen gösterilmelidir. Bu kısımların temiz olması enerjiden tasarruf sağlanmasına da katkıda bulunur.

Öte yandan temizlik işlemleri aksatılan ya da geciktirilen klima sistemlerinde küf ve mantar oluşumuna bağlı alerjik hastalıklar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Klimaların iç ve dış yüzeyleri kimyasal ilaçlarla temizlenmelidir. Gerekli hallerde anti bakteriyel temizlik ürünleriyle klima filtrelerine bakım yapılmalıdır. Klimaların düzenli bakımlarının yapılması cihazlardan sağlanacak verimi ve konforu arttırmanın başlıca yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir